Podolská vodárna, Muzeum pražského vodárenství

Podolská vodárnaMyslíte si, že každé vodárenské zařízení musí být jen nevzhledným stavebním monstrem z oceli a betonu? Kdepak, mezi vyloženě funkčními stavbami z oblasti vodárenství či kanalizace můžeme najít fascinující architektonické skvosty. Svědčí o tom památkově chráněná Podolská vodárna vystavěná v elegantním novoklasicistním stylu. Podolská vodárna byla vybudována na místě bývalé Vinohradské vodárny poté, co stávající síť vodovodních a kanalizačních zdrojů nezvládala pokrýt vysoké a stále rostoucí potřeby Prahy. Nová vodárna vznikla ve dvacátých letech minulého století podle projektu významného českého architekta a urbanisty Antonína Engela. Od počátku nebyla určena jen k filtraci vody z Vltavy, ale také k získávání vody z jímacího objektu na Veslařském ostrově. Ač to z dnešního pohledu nemusí být patrné, v době výstavby šlo o nebývale mohutné a rozsáhlé stavební dílo. K dostavbám dalších částí vodárny dle originálního návrhu došlo v šedesátých a sedmdesátých letech, vše při plném zachování architektonického rázu původního projektu.

Podolská vodárna, současnost

Podolská vodárnaV současném vodovodním a kanalizačním systému slouží vodárna v Podolí jako záložní zdroj vody a pomocná úpravna. Vodárna stále zásobuje některé části Prahy a v případě rozsáhlé havárie primárních vodárenských zdrojů je připravena převzít významnou část funkcí. U příležitosti rekonstrukce vodárny byl v devadesátých letech přistaven další objekt, který nyní slouží jako expozice Muzea pražského vodárenství. Oblíbené muzeum seznamuje návštěvníky s bohatou historií pražské kanalizace a unikátního pražského vodárenského systému. Nejen, že si návštěvníci mohou na vlastní oči prohlédnout fascinující technologické zázemí Podolské vodárny, ale čeká je mimo jiné i impozantní panoramatický rozhled z vodárenské věže vysoké padesát metrů.

Virtuální prohlídka Muzea pražského vodárenství

Máte Podolskou vodárnu příliš z ruky, ale přesto vás historie vodárenství a kanalizace v Praze zajímá? Pod následujícími odkazy naleznete názorné virtuální prohlídky muzejních prostor. Pro jejich spuštění je potřebný prohlížeč s podporou technologie Flash.

Muzeum pražského vodárenství, virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka Muzea pražského vodárenství:

Pro zvyšování vaší spokojenosti využívá náš web soubory cookies, které slouží k měření funkčnosti, poskytování služeb a k provozu reklamy. Používáním webu souhlasíte s využíváním cookies. OK